Ålesund 2012
13 dní
čtvrtek 20. prosince 2012 - úterý 1. ledna 2013

Krátký výlet ke konci roku strávený v mrazivé atmosféře sub-arktického přímořského města známého svou skvostnou architekturou. Už v létě 2010 jsme projížděli Ålesundem až k obřímu akváriu na konci soustroví, ale za hustého deště a těžkých mraků s minimálními výhledy do okolí. Tehdy jsme se raději rozhodli popojet dále na ostrov Runde. A právě v zimě 2012/2013 se naskytla šance souostroví pořádně prozkoumat.

Lehký sněhový poprašek na vrcholcích hor, zbytky sněhu ve městě a příznivé počasí po většinu výletu charakterizovalo tehdejší klidnou sezónu. Žádné bouře na obzoru, nic dramatického. Vzhledem k umístění 62° severně tady slunce okolo zimního slunovratu vyleze jen nízko nad obzor a přes hradbu okolních hor ve skutečnosti vykoukne jen na dvacet minut. Celé město je převážnou většinu dne ve stínu, máčející Ålesund v chladně modré barvě nebe.

Také lodní doprava hraje v oblasti Ålesundu důležitou roli, kromě tradiční zastávky norské pobřežní linky Hurtigruten se přímo v centru nacházejí terminály lokálních a expresních spojů směrem Langevåg a Hareid.